Tablet Biçiminde Bir Veri Dünyası

ABS/ESP® emniyet sistemlerinin dünya çapında üretimi konusunda önde gelen bir fabrika olan Blaichach, ağa bağlı sanayinin sağladığı olasılıkları arttırma konusunda derinlemesine çalışmalar yürütüyor. Son teknoloji IT’nin en üst seviyede verimlilik sağladığı ağa bağlı dünyada bile odak noktası hala insanlar.

Çalışanlar Bu Değişimi Nasıl Görüyor?

34 yaşındaki Manuel Lehmann 1997 yılından beri Bosch’ta çalışıyor ve son üç yıldır üretim planlamacısı olarak görev alıyor.

Seyit Ali Yıldırım 21 yaşında ve 2009 yılından beri Bosch’ta çalışıyor, makine operatörü görevinde yer alıyor.

31 yaşındaki Timo Divivier uluslararası bir görevlendirmeyi içeren stajyer programını takiben iki yıl önce Endüstri 4.0 konusunda bir proje lideri olarak Blaichach’a geri döndü.

Harald Wetzel 40 yaşında ve altı yıldır özel amaçlı makineler proje müdürü olarak görev yapıyor.

Blaichach Mükemmel Bir Seçim

Üretim uzmanları eskiden makineleri inceleyip parçaları kontrol ederken, şu an tabletler süreçlerin takip edilmesi ve gerek duyulduğunda müdahalede bulunulması için her gün kullanılan araçlar haline geldi. Böylece dördüncü sanayi devrimi, yani Sanayi 4.0 ortaya çıktı. Operasyonlarını IT alanında en son teknolojiyle birleştiren ve tüm süreçlerini Bosch Üretim Sistemine paralel olarak dijital hale getiren Bosch lokasyonu, geleceğe öncülük etmeye başladı. Uluslararası ağın önde gelen fabrikası Blaichach için bu rol için mükemmel bir seçim. Her yıl 3.000 çalışan 6,7 milyon ABS/ESP® emniyet sistemi üretiyor. Farklı departmanlar bilgileri paylaşarak ve daha fazla iyileştirme sağlayarak bir arada çalışıyor. Sanayi 4.0, üretimi daha verimli hale getirmek için pek çok yeni fırsat sağlıyor. Şirketlerin, rekabet üstünlüklerini arttırmak için bol miktarda veriyi kullanması gerekiyor. Analizin düzgün bir şekilde yapılması halinde kalite sağlanabiliyor ve işlenen parçaların takip süreci hızlandırılıyor. Ayrıca, üretimdeki hata örüntülerini ortaya çıkartmak için global bir veri tabanından faydalanma imkanı da var. Blaichach, hataların çözüme ulaştırılmasından elde edilen deneyimi başarılı bir şekilde bu modellerle birleştirdi ve bir operatör destek sistemi geliştirdi.

Bu sistem, sadece hata mesajlarını değil, ayrıca bunların yönetilmesiyle ilgili denenmiş ve test edilmiş tavsiyeleri de görüntülüyor. Performans takipçisi olarak da bilinen bir diğer dijital araç, uzmanların devir sürelerini izlemesini ve erken müdahalede bulunmasını sağlıyor. Son yıllarda bu ilerlemeler, Bosch’un dünya genelindeki ABS/ESP® üretim tesislerinde verimliliği yaklaşık yüzde 24 arttırmasını sağladı. Bir başka avantaj ise ürün kalitesine yeni bir boyut kazandırılması. Doğrudan müşterilerden alınan veriler, otomatik bir şekilde analiz ediliyor ve üreticilere iletiliyor. Yine de teknolojinin başarısı çalışanlara bağlı. Çalışanların işi değişti. Dijital bağlanabilirlikle çalışmaları, teknolojiyi anlamaları ve sunduğu fırsatları yakalamaları gerekiyor. Çalışanların bu bilgileri yorumlaması ve doğru kararlar alması gerekiyor. Bu nedenle Blaichach aynı zamanda “yumuşak faktörlere” de dikkati çekiyor: “Yeniden düşünme” ve “kültür değişikliği” gibi faktörler veya basit olduğu kadar etkili olması gereken bir aktivite olan teknolojiyle çalışmak. Ya da söz konusu ağa bağlı üretim olduğunda şu an sürece dahil olan herkesin yerine getirmesinin gerekli olduğu çalışanların istekleri ve beklentileri gibi faktörler.

2015 yılında Bosch, ağa bağlı üretim alanındaki uzmanlığını “Ağa Bağlı Endüstri” kümesi ile birleştirdi. Şu anda bile şirketin her bölümünden yaklaşık 100 uzman birlikte çalışıyor. Ve birçok fabrikada, 100’den fazla pilot proje ile inovasyon kümesini destekleyen uzman grupları var. Bosch, bu şekilde elde etmiş olduğu bilgi birikimini Sanayi 4.0 rekabet üstünlüğünü arttırmak ve yeni iş alanları açmak üzere kendi fabrikalarında kullanıyor. Ama hepsi bu kadar değil. Aynı zamanda şirket dışı müşterilere Sanayi 4.0 çözümleri sunabilecek bir pozisyonda bulunuyor. Ağa bağlı üretim alanında Bosch, hem önde gelen bir sağlayıcı, hem de önde gelen bir kullanıcı. Bosch, Blaichach’ta geleceğin üretim tesisini test ediyor. Amaç daha verimli bir üretim, ama aynı zamanda çalışanlar için daha fazla emniyet ve daha az ağır iş.