Bosch, geleceğin fabrikasının temellerini attı

► Bosch Grubu, Almanya’daki ikinci yonga plakası fabrikasını Dresden’de 1 milyar Euro yatırımla kuruyor.

► 2020 başında üretime başlaması planlanan fabrikada, otomotiv teknolojisi ve Nesnelerin İnterneti için büyük önem taşıyan yarı iletkenler üretilecek. Yüksek teknolojili fabrikada 700 kişi çalışacak.

► Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hoheisel: “Yarı iletkenler, daha iyi yaşam kalitesine zemin hazırlıyor.”

Almanya –Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçisi Bosch Grubu’nun Dresden’de kuracağı son teknoloji yonga plakası fabrikasının temeli atıldı. Grubun 1 milyar Euro yatırım yapacağı fabrikanın inşaatının 2019 sonlarında tamamlanması ve ardından üretim makinelerinin kurulumuna geçilmesi planlanıyor. Yeni fabrika, 2020 yılının başında çalışmaya başlayacak.

Dresden’de gerçekleştirilen törende konuşan Bosch Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Dirk Hoheisel, “Bugün, geleceğin yonga plakası fabrikasıyla birlikte, insanların yaşam kalitesini ve yollarda emniyetini artırmanın da temelini atıyoruz. Yarı iletkenler, Nesnelerin İnterneti ve geleceğin mobilitesi açısından önemli bir teknolojidir” dedi.

Reutlingen’in ardından Dresden fabrikası, Bosch Grubu’nun Almanya’daki ikinci yonga plakası fabrikası. Bu fabrikayla şirket, üretim kapasitesini artırmayı ve buna bağlı olarak global pazarlarda rekabet gücünü yükseltmeyi amaçlıyor. Yarı iletkenler, Nesnelerin İnterneti ve mobilite çözümleriyle ilgili çok fazla sayıda uygulamada yer alıyor. Pazar araştırma şirketi Gartner’e göre, dünya genelinde yarı iletken satışları 2017 yılında yaklaşık yüzde 22 oranında artış gösterdi.

Yarı iletkenler: Nesnelerin İnterneti açısından önemli teknoloji

Yarı iletken yongaların üretimi, yonga plakası olarak da bilinen bir silikon diskle başlar. Bu yonga plakasının çapı ne kadar büyük olursa üretim döngüsü başına daha fazla sayıda yonga üretilebilir. Bu, Bosch fabrikasının 300 mm’lik yonga plakalarının üretimine odaklanmasının nedenlerinden biri. Konvansiyonel 150 ve 200 mm yonga plakaları ile karşılaştırıldığında 300 mm yonga plakası teknolojisi, daha fazla ölçek ekonomisi sağlıyor. Yarı iletkenler, bir mikrometrelik kesitlerle ölçülen yapılara sahip son derece küçük entegre devrelerdir. Bunların üretimi, haftalar süren ve yüzlerce adımdan oluşan yüksek otomasyona sahip, karmaşık bir süreç gerektiriyor. Ortam havasındaki en küçük partiküller bile hassas devrelere zarar vereceğinden temiz oda koşulları altında üretim gerçekleştiriliyor.

Ağa bağlı üretim: Daha yüksek kalite için günde 22 ton veri

Yonga plakası üretimi, ağa bağlı üretimin öncülerindendir. Dresden Fabrikasının saniyede 500 sayfaya eşdeğer üretim verisi oluşturması bekleniyor. Bu veriler kağıda dökülecek olsa günde 42 milyondan fazla sayfayı ve 22 ton ağırlığı bulacak. Bu nedenle yapay zeka, fabrikada yonga üretiminde özel bir role sahip olacak.

Yüksek otomasyona sahip üretim tesisleri, süreçlerini optimize etmek için kendi verilerini analiz ediyor. Bunun neticesinde, üretim maliyetleri düşerken yongaların kalitesi artıyor. Ayrıca, planlama ve proses mühendisleri, yeni yonga plakası ürünlerinin geliştirilmesini hızlandırmak veya öncesinde ya da üretim süreci sırasında toleransları minimize etmek için bu üretim verilerine istedikleri zaman erişebiliyor. Yeni fabrikayı yönetecek olan Otto Graf, “Ağa bağlı ve otonom üretim operasyonlarımız için yaratıcı akıllara, özellikle de proses mühendisleri, matematikçiler veya yazılım geliştiricileri gibi yonga plakası teknolojisinde uzmanlara ihtiyacımız var” dedi.

45 yıllık deneyime sahip önde gelen yarı iletken üreticisi

Bosch, 45 yılı aşkın bir süredir birden fazla türde yarı iletken yonga üretiyor ve bunların arasında uygulamaya özel entegre devreler (ASIC) de yer alıyor. Bosch’un Reutlingen’deki yonga plakası fabrikasında şu anda ASIC, güç yarı iletkenleri ve mikro elektromekanik sistemler (MEMS) üretiliyor. Bu devreler, 1970 yılından beri araçlarda kullanılıyor. 2016 yılında dünya genelinde üretim hattından çıkarak tüketicilere sunulan her otomobilde ortalama olarak dokuzdan fazla Bosch yongası bulunuyor.