Hakkımızda

Hakkımızda

Bosch Grubu, Türkiye’de ilk kez 1910 yılında kurulan bir temsilcilikle faaliyetlerine başlamış olup, ilk fabrikasını ise 1972 yılında Bursa’da kurmuştur. Bosch Türkiye, Nisan 2015 itibarıyla 16.600 çalışanı, 3,4 milyar avro cirosu ve 2,1 milyar avro’luk ihracatıyla teknoloji ve hizmetler alanında önde gelen tedarikçilerden biri olarak faaliyet göstermektedir. Bosch Grubu’nun ürün ve hizmetleri, yenilikçi, fayda sağlayan ve sıra dışı çözümler aracılığıyla yaşam kalitesini artırmak için tasarlanmaktadır. Böylelikle Bosch, dünya çapında “Yaşam için teknoloji’ sağlamaktadır.

Bosch Türkiye, “Mobilite Çözümleri”, “Enerji ve Bina Teknolojileri”, “Sanayi Teknolojileri” ile “Dayanıklı Tüketim Malları” alanlarında faaliyet gösteren beş ayrı şirketi kapsamaktadır.

  • Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  • Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima Sanayi Ticaret A.Ş.
  • Bosch Rexroth Otomasyon Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  • Bosch Fren Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  • BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Bosch Grubunun Türkiye’deki en büyük şirketi olan Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. ağırlıklı olarak otomotiv sektöründe üretim, geliştirme, satış ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş., Bursa’daki üç fabrikasında, sektörün önde gelen otomotiv üreticileri için dizel sistemler ve benzinli püskürtme sistemleri üretmektedir. Ayrıca dizel enjektörleri Ar-Ge Merkezi ile yeni teknolojiler geliştirmektedir. 2009 yılından itibaren ATMO adı altında montaj sistemleri, özel makine tasarımı ve imalatına da başlamıştır.

Bosch Termoteknik, enerji verimli ısıtma sistemleriyle sıcak su çözümlerinde Avrupa’nın lider tedarikçisi olup, Duvar Tipi Kombiler, Yer Tipi Kazanlar, Sıcak Su, Isı Pompaları, Havalandırma ve İklimlendirme ile Ticari Ürünler olmak üzere altı global iş kolunu kapsamaktadır. Bosch Termoteknik Türkiye ise duvar tipi kombi ve komponentlerini ve ısı pompalarını Manisa Fabrikası’nda üretmektedir. Manisa Fabrikası, güçlü kapasitesiyle Bosch Termoteknik’in hem iç pazardaki, hem de yurt dışındaki faaliyetlerine yetecek üretimiyle yaklaşık 900 çalışana sahiptir. Bosch Termoteknik Türkiye üretiminin %70’ini, Avrupa, Kafkaslar, Ortadoğu, Körfez Bölgesi, Latin Amerika ve Uzak Doğu’daki toplam 34 ülkeye ihraç etmektedir. Bosch Manisa Fabrikası, tüm dünyaya yaptığı satışla Türkiye’nin en büyük 39’uncu ihracatçısıdır ve iklimlendirme sektörünün ihracat lideri unvanına sahip bulunmaktadır.

Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketinin Otomotiv İlk Donanım, Otomotiv Yedek Parça, Elektrikli El Aletleri ve Güvenlik Sistemleri satış ofisleri ile Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima Sanayi Ticaret A.Ş. şirketinin satış organizasyonu ise Küçükyalı’daki Bosch Türkiye ve Orta Doğu Genel Merkez binasında faaliyet göstermektedir. Bosch Türkiye ve Orta Doğu Genel Merkezi, 17 ülkenin bulunduğu Türkiye ve Orta Doğu Bölgesi’nin Merkezi konumundadır. Küçükyalı’daki Genel Merkez binasından yönetilecek olan bölgede, Türkiye’nin yanı sıra, aralarında Birleşik Arap Emirlikleri, Afganistan, Bahreyn, Irak, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Umman, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan ve Yemen’in de olduğu 16 ülke bulunmaktadır.

Bosch Rexroth üstün teknoloji ve benzersiz endüstri bilgisiyle dünya çapında makine ve fabrika mühendisliği çalışmalarını desteklemektedir. Müşterilerine hidrolik, elektrikli tahrik ve kontrol, dişli teknolojileri ve doğrusal hareket ve montaj teknolojilerini tek kaynaktan ulaştırmaktadır. Bosch Rexroth Otomasyon Sanayi ve Ticaret A.Ş., Bursa Merkez ve Gebze Şube olarak operasyonel açıdan ikiye ayrılmıştır. Bursa’daki üretim fabrikası faaliyetlerini mülkiyeti kendine ait olan Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikada, Gebze (Şubesi) Satış Ofisi ise Taysad Organize Sanayi Bölgesi’nde operasyonlarını sürdürmektedir.

1975 yılında kurulan Bosch Fren Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. otomotiv ana sanayi firmalarının ve yedek parça piyasasının ihtiyaç duyduğu, otomobil ve hafif ticari araçlar için hidrolik fren sistemlerinin üretim faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Etkili bir üretime ve altyapıya sahip olan Bosch Fren Sistemleri, Türkiye pazarındaki gücünü her geçen gün daha da arttırmaktadır.

Dünyanın 3. büyük beyaz eşya üreticisi ve Avrupa’da beyaz eşya pazarı lideri olan BSH Grubu, 13 markası ve 45.000 çalışanıyla dünyanın enerji verimliliği sağlayan yenilikçi teknoloji ihtiyacını karşılıyor. Avrupa, Amerika, Latin Amerika ve Asya’daki 43 fabrikasında ürettiği inovatif beyaz eşya aletleri 49 ülkedeki 70 şirketi aracılığıyla tüketicilere ulaşıyor. Bu 43 fabrikadan en büyüğü ise Çerkezköy, Tekirdağ’da bulunuyor. Kuruluşundan bu yana yaptığı 700 milyon Euro yatırımla Türkiye’nin yabancı yatırımlı en büyük beyaz eşya şirketi konumunda bulunan BSH Türkiye, markaları Bosch, Siemens, Gaggenau ve Profilo ile enerji verimliliği ve inovasyonda dünya şampiyonu ürünlerini ülkemizde geliştiriyor, üretiyor ve başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyaya ihraç ediyor.