Şanghay Şehrinde Bosch Çalışanı Chen Jie ile Bir Tur

Ağa bağlı sistemlerde, milyarlarca minik Bosch MEMS sensörü insanların yaşamlarını iyileştiriyor. Akıllı telefonlarda ve IoT uygulamalarında bu sensörler önemli veriler sağlarken, araçlarda ise emniyet ve konfor sağlıyor.

Chen Jie, Şanghay şehrinden ve 24 milyon sakininden bir taş atımlık mesafede yaşıyor ve çalışıyor. Bosch sensör test merkezini yönettiği Suzhou yaklaşık bir saatlik sürüş mesafesinde. Kendisi ve yaklaşık 80 kişiden oluşan ekibi, mikroelektromekanik sistemlerin veya kısaca MEMS’lerin çalışmasını kontrol ediyor. Kimi zaman bir toplu iğne başı kadar büyük olan MEMS sensörleri, ister akıllı telefonlar, tabletler, giyilebilir teknoloji ürünleri ve nesnelerin interneti uygulamaları ile bağlantı sağlamak, ister araçların içerisinde olsun günlük yaşamlarımızın pek çok yerinde somut bir etkiye sahipler. Özellikle tüketici elektroniği uygulamaları için ivme ve sapma oranını ölçen basınç sensörleri ve eylemsizlik sensörleri olmak üzere bu minik cihazlardan yaklaşık bir milyon tanesi, en katı temiz oda koşullarında her gün Suzhou’daki test tesislerinden geçiyor. Bununla birlikte temiz hava, sadece MEMS açısından temiz odada değil, Şanghay gibi büyük şehirlerde de bir sorun. Chen Jie, “Son sensörlerimiz hava kalitesini ölçebiliyor.” diyor. Örneğin, bir toplantının uzun sürdüğü durumlarda gerekli olması halinde odanın içerisine temiz hava verilebiliyor. Akıllı pencereler ve perdeler, bir akıllı telefon butonuna basarak açılabiliyor.

Küçük motosikletler, bisikletler ve otomobiller, Şanghay’ın merkezinde birbiri ardına gidiyor. Burası, yoğun saatlerde şehrin nabzının en yüksek olduğu yer. Chen Jie’nin akıllı saati, kendi nabzının dakikada 92 kez attığını söylüyor. Bugün daha şimdiden 6.414 adım attı ve yaklaşık 300 kalori yaktı. Göz kırparak “Ancak birinci olmak için bu yeterli değil”. diyor. Suzhou’daki iş arkadaşlarının WeChat uygulamasını kullanarak oluşturdukları bir fitness grubundan söz ediyor; en fazla adımı atan kişi kazanıyor. Chen Jie, Zha Pu Road Köprüsü’nde kısa bir süre duruyor. “Pek çok çift evlilik fotoğraflarını burada çektiriyor.” diyor. Bunun nedeni muazzam manzara; Oriental Pearl Tower, Shanghai Tower ve Şanghay Dünya Ticaret Merkezi gibi gökdelenlerin yer aldığı Pudong ilçesinin göz alıcı ufuk çizgisi. Büyük bir şişe açacağına benzeyen Şanghay Dünya Ticaret Merkezi, dünyanın en yüksek seyir platformuna sahip.

Asansöre binmeden önce Chen Jie, son bir kez daha kontrol ediyor: 26°C, yağmur yok, düşük nem – akıllı telefonu tarafından kendisine bildirilen son bilgilere göre görüntü harika olacak. Şanghay Dünya Ticaret Merkezi’nin lacivert ışıklarla donatılmış ziyaretçi asansörü saniyede 10 metre yukarı çıkıyor. Chen Jie, asansör yukarı çıktıkça katları saymak üzere akıllı telefonunu kullanarak ilerleme durumunu takip ediyor: 50, 92, 96, 97 ve 100. Burada, Sky Walk (Gökyüzü Yürüyüşü Platformu) bulunuyor. Altı cam olan seyit platformu, 474 metre yükseklikte nefes kesici manzaralar sunuyor. Burada boşuna bu kadar çok selfie çekilmiyor. Chen Jie kuzeyi göstererek “Oralarda bir yerlerde mezun olduğum okul yer alıyor.” diyor. 37 yaşındaki Chen Jie uluslararası yatırım okumuş ve bu yükseklikten küçük gözüken Pudong’un banka kulelerinden birinde kariyer yapmayı düşünmüş. “Okuldan mezun olduğumda, sadece para üzerine çalışmak istemediğime karar verdim. Beni tatmin eden bir iş istedim.” diyor. MEMS teknolojisi, pek çok kişinin yaşam kalitesini arttırmasını iyileştirmeye yardımcı oluyor. “Ve ben bunun sadece küçük bir parçasıyım.” Gülümsüyor ve ardından hızlıca bir selfie çekiyor.

Şanghay, altı kat ve 480.000 metrekarelik alan ile dünyanın en büyük şehir içi alışveriş merkezi olan Global Harbor’a ev sahipliği yapıyor. Lüks binanın içerisine girdiğimizde Chen Jie “Burada kaybolmak gerçekten çok kolay.” diyor. Akıllı telefonunu çıkartıyor. Ekranda alışveriş merkezinin ayrıntılı bir haritası var ve pek çok farklı MEMS sensörünün bir arada çalışması neticesinde, akıllı telefon sürekli olarak Chen Jie’nin konumunu gösteriyor. Bu, GPS kullanılmadan kapalı alanda gerçekleştirilen bir navigasyon. Turun sonunda Chen Jie, çikolata satan dükkana yöneliyor. Uzun bir günün ardından tatlı bir şeyler mi canı istiyor? “Kendim için değil, oğlum Victor için.” İş seyahati sonrasında eve döndüğünde oğluna şeker vermesinin oğlunu her zaman heyecanlandırdığını söylüyor. “Bekleyin.” Chen Jie akıllı telefonunu çıkartıyor ve sadece birkaç saniye sonra Victor, görüntülü konuşma penceresinde beliriyor. 10 yaşındaki çocuk annesinin elinde bir poşet çikolatayı görünce gözlerinin içi gülüyor.